- ED sklá

<< predchádzajúcenasledujúce >>

AKÉ SÚ VÝHODY ED SKLA V TELESKOPOCH?

Vďaka dlhoročným skúsenostiam v oblasti vysokokvalitných optických systémov ponúka značka MINOX výrobky na hranici možnej zrealizovatelnosti. Jedinečné poznatky z výroby šošoviek najvyššej kvality viedli k stanoveniu požiadaviek na kvalitu ďalekohladov a teleskopov značky MINOX. Neustála inovácia prináša viditelné zlepšenie v ostrosti a jasnosti obrazu. ED sklo (nazývané aj fuóridové sklo pre apochromatickú korekciu) prináša nový rozmer v pozorovaní prírody. Aké výhody ponúka ED sklo v teleskopoch? Pri prechode cez hranol alebo šošovku sa biele svetlo láme na čiastkové farby.

Deje sa to tak ako pri ostatných priezračných materiáloch  zmenou indexu lomu rôznych farieb, známou ako rozptyl farieb. Veľkost rozptýlenia v rôznych typoch optického skla závisí od jeho zloženia, napr. v použitom skle je rozptyl konštantný. Farebné rozptýlenie náhodného svetla znamená, že obraz predmetu zobrazeného jednoduchou šošovkou sa láme na mnoho čiastočných farebných obrazov. Tie sa nachádzajú na rôznych miestach za šošovkou a majú rozličnú veľkost. Ak zachytíte takýto obraz na obrazovke, alebo sa nan pozriete lupou, (v tomto prípade je nou okulár), budete, v závislosti od zaostrenia, namiesto ostrých detailov a kontúr vidiet viac alebo menej ostrý stred jednej farby (napr. modro-zelený), ktorý bude obkolesený viac alebo menej rozmazanou korónou inej farby (napr. červenej). Neostrý obraz spôsobuje optická chyba – chromatická aberácia, ktorú nemožno odstránit jedinou šošovkou.

1-Jednoduchý element šošovky bez farebnej úpravy
2-Dvojelement s apochromatickou korekciou farieb
3-Dvojelement s ED/fuóridovým sklom s apochromatickou korekciou farieb

Naštastie sú rozptyly optických skiel rôzne a kombinujú šošovky aspoň dvoch typov skla a preto možno ich chromatickú aberáciu korigovat. Každý reálne používaný optický systém, ci už je to šošovka fotoaparátu alebo ďalekohladu, má aspon dve šošovky rôzneho typu skla. Navrhnutím správneho rádiusu prvkov šošovky a výberom správneho materiálu skla môže optický technik umiestniť aspoň dva z čiastočných farebných obrazov na to isté miesto a doladit ich velkosť. Zvyšná aberácia ostatných farieb bude taká zanedbatelná, že obraz bude vyzerat bez chromatickej chyby. Tento proces sa nazýva chromatická korekcia alebo achromatický systém. Zvyšná (akokoľvek nízka) aberácia, ktorá zostane na achromatických šošovkách sa ukáže pri zväcšení okamžitého obrazu, alebo ak sa naň pozriete cez silnú lupu, napr. cez okulár. Zvláštnu pozornosť si vyžadujú šošovky fotoaparátov s dlhým ohniskom, ďalekohlady s viac ako 10-násobným zväcšením a pozorovacie dalekohlady, pri ktorých by mala zvyšná aberácia redukovaná na maximum.

Odborníci v oblasti chémie a výrobcovia skla dokázali zmiešat rôzne typy skla s obsahom fuóridu, ktoré dokážu zaručit nízky rozptyl. Sú známe ako špeciálne sklá znižujúce chromatickú aberáciu (Extra Low Dispersion) alebo ako sklá, ktorých index lomu sa odlišuje od „normálnych“ optických skiel a preto sa o nich hovorí ako o sklách s anomálnym častocným rozptylom. Jednoducho sa označujú ako ED sklo. Po prvýkrát bolo ED sklo použité v teleobjektíve s dlhým ohniskom a vysokou rýchlostou, hlavne z dôvodu značnej farebnej korekcie. Použitím tohto typu skla možno umiestnit obrazy s čiastočnou farebnosťou na rovnaké miesto a zhliadnuť úplne viditelné svetlo (cez viditelné spektrum) a doladiť velkosť Nežiadané farebné kontúry možno takto úplne eliminovat. Tento proces sa nazýva apochromatická korekcia farieb. Značka MINOX využila fuóridové sklo úspešne testované v šošovkách fotoaparátov pri výrobe monokulárov a nových dalekohladov s vysokým zväcšením. Okrem niekoľkonásobného zväcšenia a schopnosti zachytenia svetla bola výrazne redukovaná aj zvyšná chromatická aberácia. Vďaka ED sklu nemajú nové ďalekohlady a monokuláre žiadne rušivé farebné okraje alebo žiary poskytujú detailný, bohatý obraz plný kontrastu.

ED sklo má však aj niekolko negatív, ktoré treba spomenút. Jeho výroba je náročnejšia a preto aj nákladnejšia, čo sa prejavuje v značne vyššej cene oproti bežnému sklu. Okrem toho je tažšie, čo spôsobuje vyššiu hmotnost ďalekohladu. Investícia sa však istotne vyplatí. Optický výkon monokulárov a nových ďalekohladov s vysokým zväcšením
znacky MINOX je neporovnatelne vyšší. Toto sklo prináša tvárny, neuveritelne detailný pohľad a vysokú farebnost. Používatelovi sa aj v zlých svetelných podmienkach naskytne reálny, neskreslený obraz.

Prihlásenie

Odkazy

Huntung Land poľovnícky internetový obchod

www.nalovy.sk

© 2009-2012 Rapier s.r.o.   |  Značky   |  Test MTM   |  Testy Minox HG   |  Testy Minox HG foto   |  Testy Minox HG Myslivost   |  Testy Minox Myslivost